Nowa era – format dysku SSD

Rozwój komputerów osobistych, to nie tylko lepsze procesory, szybsze karty graficzne, czy tez bardziej rozbudowane i wydajniejsze płyty główne. Ważne jest także by dysk twardy, na którym znajduje się system operacyjny, a także wymagające programy był czymś więcej niż tylko wirującym talerzem wewnątrz obudowy.

Historia dysków twardych

Rozwój dysków twardych przynosił nam co rusz nowe rozwiązania. Pierwsze nośniki danych mogły pomieścić do 5 mb danych i miały swój początek w latach 50′, duży skok nastąpił w latach 80′, powstały dyski 5″25, choć nadal były to mało pojemne nośniki, to był już obrany odpowiedni kierunek dla rozwoju technologii. Z czasem Dyski doszły to rozmiarów miedzy 60 a 500 gb danych. W 2006 dzięki technologii zapisu prostopadłego uzyskaliśmy  możliwość przetrzymywania na dysku ponad 1 TB danych. Standardem staje się złącze SATA I SAS. Niestety ciągle ograniczała nas prędkość odczytu dysków, która bezpośrednio przekładała się na szybkość wczytywania programów.

Format SSD – przełom w zapisie i odczytywaniu danych!

W 2006 nastąpił przełom, pojawiły się pierwsze dyski półprzewodnikowe(dyski ssd). W początkowej fazie wdrażania technologi była ona bagatelizowana przez dużych producentów, głównie ze względu na małą pojemność dysku i bardzo wysoką cenę. Z czasem górę wzięła wysoka wydajność nośników(niski czas dostępu do danych) i malejąca cena. Komputery zaczęto wyposażać w małe, ale szybkie dyski ssd, które zapewniały szybki start, ale i stabilną pracę programów i systemów operacyjnych.

Dyski ssd dzisiaj

Na chwilę obecną dobry dysk ssd jest podstawą w pracy przy programach graficznych, zapewniają dobry i płynny start systemowi operacyjnemu, a gry ładują się i działają zdecydowanie szybciej niż na standardowym nośniku. Dyski ssd stały się obowiązkowym elementy komputera osobistego, są łatwe w instalacji, pojemne i zajmują mało miejsca. Szacuje się, że w niedługiej przyszłości wyprą one standardowe dyski twarde.