Obejrzeć horror i nie umrzeć ze strachu

W serwisach VoD oferujących filmy online nie brakuje horrorów. I nic dziwnego – to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych posiadający swoich zagorzałych fanów. Wielu ludzi ciągle jednak unika strasznych filmów. Zdecydowana większość z nich to kobiety. Z jednej mają wielką ochotę je obejrzeć, ale rezygnują, bo strach jest silniejszy. Podpowiadamy jak przełamać strach przed horrorami i co zrobić, by, bez szwanku na zdrowiu dotrwać do końca seansu.

horror photo

Usiądź wygodnie i przygotuj się na emocje

Przygotuj się do oglądania horroru. Obejrzyj w Internecie krótkie spoty pokazujące, jak ten film był kręcony. Przyjrzyj się pracy charakteryzatorów, scenografów, speców od efektów specjalnych, aktorów. Zwróć uwagę, że większość z nich się śmieje i dobrze bawi. Zrozumiesz wtedy, że historia opowiedziana w horrorze to tylko fikcja, której nie należy się bać. Przeczytaj opis i recenzje filmu. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego możesz się spodziewać i łatwiej ci będzie pokonać strach. Pamiętaj jednak by pomijać fragmenty opisujące zakończenie filmu, bo popsujesz sobie zabawę. No, chyba że strach jest bardzo silny – wtedy wiedza, że film kończy się happy endem, może zachęcić cię do oglądania i wytrwania do końcowych napisów. Staraj się nie oglądać horroru w samotności. W towarzystwie łatwiej przetrwać mrożące krew w żyłach sceny. Najlepsze jest oczywiście towarzystwo jakiegoś silnego mężczyzny, w którego będziesz się mogła wtulić w napadzie strachu. Możesz też zaprosić przyjaciółki. Jak pokrzyczycie sobie razem ze z przerażenie, to od razu zrobi ci się znacznie lżej. Przekonasz się, że nie tylko ty boisz się horrorów.

Kiedy oglądasz film sama

Jeżeli zamierzasz oglądać film sama, urządź sobie seans tam, gdzie czujesz się do-brze i bezpiecznie, a więc na przykład we własnym domu. Co prawda horrory możesz oglądać, jak wszystkie filmy online, gdzie tylko masz na to ochotę, a więc nawet w jakimś przerażającym miejscu, ale za pierwszym razem lepiej nie fundować sobie takich dodatkowych wrażeń i atrakcji. Nie oglądaj horroru w ciemności, w nocy, bo to tylko potęguje strach. Gdy zbliża się zmrok, pozapalaj wszystkie światła w domu. Przygotuj sobie mnóstwo chrupiących przekąsek. Podgryzanie i chrupanie odwraca uwagę, zmniejsza stres i pozwala rozładować napięcie, jakie pojawia się w czasie oglądania horrorów. Świetnie na nerwy robi też czekolada i lody. Gdy już włączysz film i czujesz, że w czasie jakiejś sceny ogarnia cię obezwładniający strach, zamknij na chwilę oczy. Zerkaj co jakiś czas budząca przerażenie scena czy już się skończyła. Jeśli wciąż oglądanie jest ponad twoje siły, zamknij oczy ponownie. Powtarzaj sobie, że to tylko fikcja, że nie ma się czego bać. Przypomnij sobie filmiki opowiadające o tym, jak kręcono film. Możesz też wyjść na chwilę np. do kuchni, uspokoić się nieco, zrobić sobie coś dobrego do picia. Jeśli myślisz, że po powrocie dasz radę obejrzeć scenę, naciśnij pauzę. Jeśli nie, niech fil leci dalej. Dobrym sposobem na przełamanie strachu przed przerażającymi scenami jest śmiech. W pierwszej chwili może ci się to wydać absurdalne, bo jak tu chichotać, kiedy pot ze strachu leje się ci się po plecach, a serce wali jak szalone. Postaraj się jednak zmusić do śmiechu. Komentuj też głośno, to co widzisz na ekranie. Staraj się to robić w zabawny sposób. Na początku może to być trudne, ale gdy złapiesz „fazę” podejdziesz do filmu z większym dystansem. I przerażający przed chwilą horror nie wyda ci się już taki straszny. Jeżeli żaden z tych sposobów nie działa i przez większą część filmu siedzisz z zamkniętymi oczami lub robisz sobie przerwy, zrezygnuj z oglądania filmu. Nigdzie nie jest napisane, że masz obowiązek lubić horrory. Oglądanie filmów ma być przede wszystkim dobrą rozrywkę. Jeśli źle się bawisz przy horrorze, to znaczy, że to film nie dla ciebie. I nie musisz się tego wstydzić. Z filmami jest jak z jedzeniem. Jedni lubią makaron a inni schabowe.