Telewizja online – co warto wiedzieć?

Przez większość XX wieku jedynym sposobem oglądania telewizji były transmisje naziemne i sygnały kablowe. Dzięki programowi telewizyjnemu antena odbiera fale radiowe w celu przesyłania obrazów i dźwięku do telewizora. W przypadku telewizji kablowej przewody łączą się z dekoderem lub samym telewizorem. Przewody te biegną od domu do najbliższej stacji telewizji kablowej, która działa jak jedna wielka antena. Oprócz kilku opcji, takich jak telewizja satelitarna, nadawanie i telewizja kablowa były – i nadal są – głównymi sposobami oglądania telewizji. Nowa technologia może jednak zmienić sposób otrzymywania wiadomości i rozrywki. Radio zakwestionowało gazety na początku XX wieku, a telewizja zakwestionowała radio. Teraz wygląda na to, że tradycyjna telewizja ma własnego konkurenta. To telewizja internetowa 

Czym jest telewizja internetowa?

Mówiąc najprościej, telewizja internetowa to wideo i audio dostarczane przez połączenie internetowe. Jest również znana jako IPTV. Możesz oglądać telewizję internetową na ekranie komputera, ekranie telewizora (za pośrednictwem dekodera) lub urządzeniu mobilnym, takim jak telefon komórkowy lub iPod. W twoim zasięgu są tysiące programów oraz filmy online, gdzie sam decydujesz o tym, co oglądasz i kiedy.

To prawie to samo, co przesyłanie telewizji przez antenę lub szereg przewodów kablowych – różnica polega na tym, że informacje są przesyłane przez Internet jako dane. Jednocześnie w telewizji internetowej można znaleźć jeszcze większą różnorodność niż telewizję kablową. Wraz z wieloma takimi samymi programami, które można znaleźć w dużych sieciach, wiele witryn internetowych oferuje niezależnie produkowane programy skierowane do osób o określonych zainteresowaniach. Na przykład, jeśli chcesz obejrzeć program o gotowaniu wegetariańskim, prawdopodobnie łatwiej znajdziesz go w Internecie niż w zwykłej telewizji.

Ponieważ wiele witryn oferuje usługi na żądanie, nie musisz śledzić ich harmonogramu. W przypadku witryn korzystających z transmisji internetowej lub strumieniowego przesyłania wideo w czasie rzeczywistym transmisja na żywo jest nadal dostępna. Telewizja internetowa jest stosunkowo nowa – istnieje wiele różnych sposobów jej uzyskania, a jakość, treść i koszty mogą się znacznie różnić.

O czym warto wiedzieć?

Sygnał IPTV jest w zasadzie strumieniem pakietów danych przemieszczających się w Internecie. Chociaż jakość obrazu i rozmiar ekranu różnią się, obecnie telewizja internetowa oferuje kilka dodatkowych korzyści niż telewizja tradycyjna. Przede wszystkim jest to większa liczba opcji. Możesz oglądać dwa podstawowe rodzaje transmisji za pośrednictwem telewizji internetowej: transmisje czy filmy online lub na żądanie.

Strony internetowe, kompilują listy kanałów na żywo. Jeśli chcesz na przykład śledzić wiadomości w Buenos Aires, po prostu kliknij kanał argentyńskiej telewizji – kanały są zazwyczaj pogrupowane według kraju. Niektóre sieci telewizyjne odtwarzają również na żywo, przesyłając strumieniowo kanały swoich programów na oficjalnych stronach. Tak czy inaczej, jest to jak oglądanie telewizji na żywo na ekranie komputera.

Z drugiej strony filmy na żądanie są zwykle ułożone jak lista odtwarzania. Odcinki lub klipy są uporządkowane według tytułu, lub kanału, lub w kategoriach takich jak wiadomości, sport lub teledyski. Wybierasz dokładnie to, co chcesz oglądać i kiedy chcesz to obejrzeć. Na przykład na oficjalnej stronie Comedy Central znajduje się Motherload, który umożliwia przeglądanie nagranych klipów z programów takich jak „The Daily Show” i „The Colbert Report”. Chociaż nie jest to telewizja na żywo, to zapewnia wielką wygodę.

Wiele witryn lub kanałów telewizyjnych jest bezpłatnych. Płacisz jedynie za połączenie z Internetem. Wiele z tych bezpłatnych witryn jest obsługiwanych przez reklamy, więc reklamy banerowe mogą pojawiać się na stronie lub krótkie reklamy mogą być odtwarzane przed obejrzeniem filmu. Oczekiwanie nigdy nie jest zbyt długie – długości reklam mogą wynosić od kilku sekund do 30 sekund, czyli krócej niż w większości reklam telewizyjnych.