Trzy wątki i dwa różne światy w „Dolinie Bogów”

Lech Majewski, polski reżyser, dał się poznać jako wizjoner, tworzący nieszablonowe produkcje pełne symboliki. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego jego dzieła pod tytułem „Dolina Bogów”. O czym opowiada film, który miał swoją premierę w 2020 roku, a można go już dziś zobaczyć legalnie na platformie telewizji internetowej?

telewizor photo

Wizjonerski i niezwykły – film Majewskiego

Być może produkcja „Dolina Bogów” nie jest filmem dla każdego, ale jest to bez wątpienia wizjonerska propozycja, która ma to „coś” w sobie. Fabuła obejmuje trzy oddzielne, a jednak splatające się ze sobą wątki i łączy dwa światy, które współistnieją ze sobą, a jednak wydaje się, że różni je właściwie wszystko.

Pierwszy z wątków dotyczy Indian Navajo, żyjących w tytułowej Dolinie Bogów, która pozostaje dla nich świętą ziemią, miejscem, w którym znajdują się duchy ich przodków. Indianie to lud szanujący tradycje, naturę i przeszłość. Wiele miejsca w filmie Majewskiego poświęcono właśnie kulturze Indian Navajo, dlatego można z bliska zobaczyć, jak bardzo związani są oni ze swoją doliną, a nawet z okolicznymi skałami, których rola w filmie jak się okazuje będzie bardzo znacząca.

Drugi wątek dotyczy Wesa Taurosa, czyli ekscentrycznego, żyjącego w odosobnieniu milionera, który wycofał się w cień i rzadko kiedy udziela się społecznie, pomimo przewodniczeniu wielkiej korporacji. Dla niego osobistym obciążeniem jest śmierć jego bliskich – żony i dziecka. W roli Wesa Taurosa zobaczyć można w „Dolinie Bogów” samego Johna Malkovicha, co samo w sobie stanowi o wysokiej jakości produkcji filmowej, z jaką mamy tu do czynienia.

Trzecia historia dotyczy pisarza, Johna Ecasa (w tej roli Josh Hartnett), który przechodzi bolesny rozwód i nijak nie może porozumieć się ze swoją żoną. Pracuje jako copywriter w firmie Taurosa i tu wątki milionera i Johna splatają się. John szuka nowych wyzwań i znajduje je w postaci zadania związanego z napisaniem biografii swojego szefa, Wesa Taurosa. Otrzymuje od niego zaproszenie, udaje się do jego posiadłości i poznaje samego Taurosa.

Dwa światy – Indian i wielkiej korporacji

Połączenie trzech wątków i dwóch światów w „Dolinie Bogów” dotyczy sytuacji, w której firma Taurosa eksploatująca rudę uranu wykupuje świętą dolinę i miejsce, w którym żyją Indianie Navajo. Korporacja chce drążyć tunele w ich świętej ziemi. Jak można się spodziewać, Indianie stawiają opór temu, co ma się wydarzyć. Odwołują się do swojej wiary i przodków. Z pomocą przychodzą im skały z Doliny Bogów, które rodzą mściciela. Czy obronią swoją ojczyznę i nadal będą mogli tu żyć w spokoju? 

Zderzenie się świata wysoce rozwiniętego, nowoczesnych miast i kultury Indian wyraźnie wskazuje na różnice, jakie pomiędzy nimi istnieją. 

Czy Tauros zacznie kierować z większym zaangażowaniem swoją korporacją, John Ecas odnajdzie nowy sens życia, a Indianie – spokój? Można to zobaczyć w legalnej telewizji internetowej, oglądając film Lecha Majewskiego „Dolina Bogów”.